Máme čas na čítanie?

Autor: Ján Maršálek | 11.2.2013 o 8:55 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  312x

Žijeme v dobe takmer stopercentnej gramotnosti obyvateľstva. Ale schopnosť písať a čítať , respektíve čítať s porozumením má rozličné stupne. Všeličo nasvedčuje tomu, že v posledných rokoch sa číta menej, pomerne veľká skupina ľudí má problémy porozumieť zložitejšiemu písanému textu.

Keď premýšľam o príčinách, prichádzajú mi na um naše zvyčajné zdôvodnenia, prečo si nenachádzame cestu ku knihám: vyhovárame sa na rýchle životné tempo a nedostatok času, poukazujeme na každodenné povinnosti, ako aj na množstvo iných ponúk a lákadiel, ktoré sa stali už bežnou súčasťou života.

Namýšľame si, že sme dostatočne vzdelaní a informovaní, a pritom vieme stále menej (odvolávam sa tu na výsledky niekoľkých medializovaných výskumov, tiež na knihu Marka Bauerleina Najhlúpejšia generácia). Unikajú nám súvislosti, sme zahltení informačným balastom, naše poznanie je priveľmi povrchné a fragmentárne. Zvykli sme si rýchlo obracať strany, prepínať programy, bezcieľne blúdiť internetom... Chýba nám pokora a trpezlivosť, a tak sa ocitáme v permanentnom časovom strese. Pravdaže, neplatí to vždy a o každom - nechcem paušalizovať, ale naznačený trend je zjavný.

Pritom, objektívne vzaté, mali by sme mať omnoho viac času než naši predkovia. V porovnaní s nimi je dnes priemerná dĺžka života väčšia. Navyše, máme rýchlejšie dopravné prostriedky a možnosť komunikovať na diaľku, na zabezpečenie živobytia nemusíme toľko pracovať, máme teda viac voľného času - na záľuby, oddych, štúdium, osobný rozvoj. Prečo teda nemáme (nenachádzame si) čas na čítanie? A z čoho pramení naša uponáhľanosť? Možno namietnuť, že sú medzi nami aj takí, čo sa stále nudia - to je však druhá strana tej istej mince.

Príčiny netrpezlivosti a povrchnosti súčasníkov majú hlboké korene. Súvisia podľa mňa s celkovým charakterom doby a naším vnútorným (duchovným) nastavením. Tak či tak, čítanie kvalitnej literatúry (čítanie pekných, múdrych, dobrých kníh) nám umožňuje stíšiť sa, spomaliť tempo, zatiahnuť na hlbinu, rozšíriť si obzor. Čítanie je ušľachtilý luxus, ktorý si môže dovoliť, pri troške vôle, hádam každý. Tuším Romain Rolland povedal, že ľutuje ľudí, ktorí nepoznajú radosť z čítania kníh.

Nezriedená ľudská múdrosť (ale aj história, z ktorej sa treba poučiť) je zaznamenaná v hrubých knihách, no dnes, zdá sa, ľudia takéto knihy temer vôbec nečítajú. Rád by som aspoň trochu rozprúdil diskusiu o mieste literatúry (a osobitne beletrie) v našom živote. Chcel by som vzbudiť záujem, vymeniť si skúsenosti a odporúčania. Preto predkladám niekoľko otázok:

Ako vnímate problematiku literatúry a jej spoločenskej percepcie?

Čo ste čítali, čítate, alebo chcete čítať?

Ktoré knihy vás zaujali?

Máte svojich obľúbených autorov?

Myslím, že kultúrny človek by si mal tieto otázky zodpovedať...

Mimochodom, ak vás téma zaujala a chcete sa k nastoleným otázkam vyjadriť verejne a obšírnejšie, máte možnosť zapojiť sa do ankety o knihách a čítaní, ktorá prebieha na stránkach internetového občasníka PriestorNet (www.priestornet.com).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?